Aianduses ei ole ühte ja ainuõiget lähenemist ja kasvatusviisi. Mitte keegi ei saa sulle öelda, et sinu valikud ja kasvatusviisid on valed!
Meie oma praktikas oleme multšimise pooldajad. Valiku enda koduaia jaoks teed sina ise, kuid meie anname sulle siinkohal erinevad põhjendused.
Meie kogemus
Kindlasti ei soovita me kasutada peenravaipu, tekstiile, kilesid ja siis selle peale panna näiteks killustikku. Ammusel ajal oleme ka enda istutusalasid peenravaibaga teinud ja mõned aastad hiljem selle kõik eemaldanud.
Miks? Taimedel puudub võimalus loomulikult areneda ja istutusalal laieneda. Nad saavad kasvada vaid selles konkreetses augus, mille teie neile lõiganud olete. Lisaks on juured kolinud selle katte alla, arenevad pigem horisontaalselt kui vertikaalselt, otsides õhku ja vett. Sellest kattest küll tuleb vesi läbi, kuid mitte piisavalt.
Taim vajab kasvamiseks õhku, ruumi, vett, loomulikku elukeskkonda. Erinevad tekstiilid ja katted seda kahjuks ei võimalda.
Kõige tüütum on see, et kate sai ju pandud umbrohu eemale hoidmiseks, kuid tulemuseks on hoopis läbi multši ja kanga end pressinud tegelased, kellede rohimine märksa keerukam ja aeganõudvam, kui lihtsalt mullast sikutamine. Aja jooksul tekib kattele erinevat kõdu ja prahti, kuhu võilille seemnekesel võimalus end kinnitada. Ja kui võilill end pealtpoolt läbi kanga ajab, siis sealt kättesaamine on koos kangaribaga.
Meie soovitus ja järgnev jutt käib orgaanilise multši kohta ja ei puuduta anorgaanilist lahendust.
Positiivne | Negatiivne |
---|---|
Hoiab õied, lehed ja viljad puhtana Hoiab niiskust Kasuritel hea talvituda Talvel juurtele kaitseks külma eest Suvel on kaitseks ülekuumenemise eest, eriti aitab taimi, millel on väga pinnapealsed juured (N: floks) Vähem umbrohtu Teod ei roni peenrasse (küll aga nälkjad) Lagunedes loob hea elukeskkonna vihmaussidele ja kasutoovatele mikroorganismidele Parandab mulla kvaliteeti ja suurendab huumusekihti Erinevate värvide ja fraktuuriga annab luua põnevaid pindu Peal käies ei jäta mullapinnale jalajälgi, auke Aeglustab maa sulamist, hoiab sellega eemal öökülmaohu Hoiab mulla temperatuuri ühtlase | Kahjuritel hea talvituda Väga niiskes mullas hoiab veel omakorda niiskust, see võib põhjustada taime juurte mädanemist Kastmisel peab vesi jõudma kõigepealt läbi multši ja siis jõuab mullapinnani Vajab mõne aasta tagant uuendamist st. uue kihi peale panemist Linnud loobivad multši mööda muru laiali Maha langenud lehti, okkaid on halb koristada Peenarde kaevamisel tuleb multš enne kokku riisuda |
Seened peenras
Kindlasti on aiapidajad märganud, et multši kasutades hakkavad peenras kasvama seened. Erinevad seened ja multš elavad sümbioosis ja seda kuidagi tõrjuda ei ole vaja. Seened kiirendavad multši lagunemist, mis parandab mulla viljakust. Ja juba edasi mõeldes, siis viljakas mullas on taimed uhkemad ja tervemad.
Seened teie multšitud peenras on vaid kõige hullemal juhul esteetiline mure. Olge uhked ja õnnelikud, et muld on viljakas!
Täpsemalt
- Multšimisel orgaanilise kattega (männikoor, lehtpuuhake, okaspuuhake) hakkab see aja jooksul kõdunema ja sellega toodab juurde toitaineid. Nii kulub aiale vähem väetisi. Saadaval on erineva fraktuuri ja värviga multši. Ei pea enam “leppima” suure männikoore tükiga.
- Niidetud muru (heina, põhku) võib kasutada köögiviljapeenarde katmiseks ja kasvuhoones. Kiht ei tohiks korraga olla liiga paks, sest nii kipub see hallitama minema. Selle esteetiline pool on igaühe enda eelistus, kuid taimedele ja vihmaussidele meeldib. Lisaks on marjad puhtamad, ei puutu mullaga kokku.
- Must mullapind on suvekuumuses kuiv ja elutu. Seal ei liigu ükski vihmauss ega putukas, ükski linnuke ei otsi toitu. Lisaks kahjuritele on aias hulganisti mutukaid ja putukaid, kes on taimedele ohutud ja rikastavad meie elukeskkonda. Nendel on multši all hea varjuline ja niiske toimetada. Jah, seal on mõnus ka kõigil kahjuritel toimetada. Tasub luua võimalusi looduse tasakaalule ja siis on kasu rohkem kui kahju.
Nippe multšimiseks
- Kiht peaks olema vähemalt 8 cm paksune. Aja jooksul multš kahaneb ja liiga õhuke kiht ei täida enda eesmärki. Liivasele pinnasele laota pigem rohkem, see aitab paremini niiskust hoida.
- Ära pane katet otse taime juurekaelale, jäta sinna 5 cm õhuruumi.
- Ohtralt umbrohtud peenraosale võid alla lisada 4-5 kihti ajalehti või pappi. Need kõdunevad paari aastaga, kuid seal all olnud umbrohi sureb. Libedal paberil reklaamlehed pole kõige paremad. Kindlasti eemalda kõik kiled, klambrid, muidu hiljem kaevates leiad need enda peenrast.
- Materjali ei pea ilmtingimata ostma. Piisab oksapurustajast (saab rentida kasvõi mitme pere peale) ja kõik aias ja metsas üleliigsed oksad puruks teha.
Taimed tuleb istutada nii tihedalt, et kasvades ei jää umbrohule ruumi! Nii ei paista iga rõõmus rohulible ja võililleke silma. Geniaalne, onju 🙂
Nagu te näete, on teie tegevusel plussid ja miinused. Kui teid hakkas huvitavama mulla elustiku ja loodusega ühtselt toimetamine, siis soovitame teile uurida permakultuuride kohta. Põnev lugemine on näiteks: https://marianipermakultuur.ee/multsimine-permakultuuri-moodi/