Hortensiate hoolduslõikus

Hortensiatel on tugev mahlajooks, seega tuleb lõikus teha kevadel enne pungade paisumist (märts-aprill). Võite seda tööd teha ka sügisel, aga alles peale lehtede langemist. Sügisese lõikuse korral tuleb kevadel põõsas siiski üle vaadata, et likvideerida lume tekitatud kahjustused. Meie eelistame lõigata kevadel, sest kuivanud õisikud on lumises aias valge härmatisega nii armsad. Tõsi, tuul kipub neid “pallikesi” mööda hoovi laiali pilduma.

Räägime teile lähemalt, kuidas ja miks oma aed- ja puishortensiaid lõigata tuleks.

Enne tangide kätte haaramist oleks oluline endale selgeks teha, milline on teie eesmärk, mida oma taimelt ootate ja tahate.

  • Kõrge põõsa või hekina kasvatamine – lõigata üksnes õisikud ja teha nii-öelda puhastuslõikus. Lõigake kuivanud, murdunud, sissepoole kasvavad ja väga peenikesed oksad. Väetage lõigatud taimed. Õitsemine on rikkalik, kuid õisikud väiksemad.
  • Põõsa kõrguse säilitamine – ära tuleks lõigata eelmise aasta juurdekasv. Lisaks lõigake kuivanud, murdunud, sissepoole kasvavad ja väga peenikesed oksad. Väetage lõigatud taimed. Õitsemine on rikkalik, õisikud keskmise suurusega.
  • Hiiglaslikud õisikud ja kindel põõsa kõrgus – lõikus peab olema päris korralik ja üpris nudiks. Sellisest lõikusest räägime allpool pikemalt.

Eriti suured õisikud koos väga kõrge põõsaga ei ole kahjuks võimalikud. Peaaegu inimpea suurused õisikud on rasked ja kahemeetrised oksad neid kanda ei jaksa. Tuleb teha valik, kõike head ühelt põõsalt ei saa. Kombineerides erinevaid sorte ja lõikusstiile saate luua huvitavaid aiavaateid. Katsetage kasvõi sama sordiga, mis üks või teine lõikus taimega teeb.

Alles noored põõsad tuleks pügada ka esimestel aastatel paarile pungale tagasi. Nii koguvad nad paremini jõudu, et edasistel aastatel korralikult kasvada. Vana põõsa noorendamiseks lõigake sealt välja (ehk maani maha) sammaldunud ja väga vanad oksad. Alles jäävad nooremad ja tugevamad.

Suurte ja uhkete õisikute saamiseks

Viimastel aastatel on läinud populaarseks hortensiate tugev tagasilõikus. See annab suuremad õisikud, kuid ka hilisema õitsemise. Järgnevalt täpsemalt aed- ja puishortensiate lõikusest, kui teie soov on saada kompaktseid põõsaid ja suuri õisi.

Aedhortensia

Aedhortensiad on tugevamate vartega ja neile tehakse mõõdukas tagasilõikus (alles jääb 4-6 pungapaari), et saada suuremaid õisikuid. Samas õitsemise aeg siis nihkub hilisemaks.

Lõigake ära eelmise aasta õisikud, mida tuul ei ole jõudnud mööda aeda laiali pillutada.

Eemaldage kõik murdunud, sissepoole kasvavad, peenikesed, lamandunud ja surnud oksad. Ehk kõik, mis riivab silma ja teeb põõsa liiga tihedaks.

Nüüd peaks põõsa välimus olema juba üpris hõre ja alles jäänud ilusad tugevad ja sirged oksad. Aeg on vaadelda põõsast eemalt ja vajadusel lõigata veel oksi, mis tulevase visiooniga ei sobi.

Saabunud on hetk, mil tuleb enda süda kõvaks teha ja asuda korralikult pikkust vähemaks lõikama. Okstel tuleb alles jätta 4-6 pungapaari. Noorel peenikesel oksal 1 pungapaar.

Ja valmis ta saigi. Ärge olge ehmatanud, et põõsas sai liiga nudiks pügatud, see on tugeva ja korralikult õisi kandva põõsa alustala. Tohutult kurb on keset suurt õitsemist näha murdunud oksi, mis õisi kanda ei jaksa.

Oluline on märkida, et igal aastal selliselt lõigatud põõsas säilitab oma kõrguse. Põõsas ei kasva aastatega kõrgemaks.

Lõpuks väetage lõigatud põõsad kas spetsiaalse hortensia-, rodo- või okaspuuväetisega.

Noortel taimedel tuleks okstele pungi alles jätta vähem, pigem 1 paar. Nooruke vajab veel jõudu ja jaksu, et end korralikult teie peenrasse sisse seada.

Puishortensia

Lõigake ära eelmise aasta õisikud, mida tuul ei ole jõudnud mööda aeda laiali pillutada.

Eemaldage kõik murdunud, sissepoole kasvavad, peenikesed, lamandunud ja surnud oksad. Ehk kõik, mis riivab silma ja teeb põõsa liiga tihedaks.

Saabunud on hetk, mil tuleb enda süda kõvaks teha ja asuda korralikult pikkust vähemaks lõikama. Okstel tuleb alles jätta 3-4 pungapaari või lõigata 0,5 meetri kõrguselt, kuni vana puiduni.

Ärge olge ehmatanud, et põõsas sai liiga nudiks pügatud, see on tugeva ja korralikult õisi kandva põõsa alustala. Tohutult kurb on keset suurt õitsemist näha murdunud oksi, mis õisi kanda ei jaksa.

Oluline on märkida, et igal aastal selliselt lõigatud põõsas säilitab oma kõrguse. Põõsas ei kasva aastatega kõrgemaks.

Lõpuks väetage lõigatud põõsad kas spetsiaalse hortensia-, rodo- või okaspuuväetisega .

Tüvivormi kujundamine
Tüvivormi kujundamine

Hortensia ei pea olema alati põõsas, vaid sobib ka efektse tüvivormi kujundamiseks. Kuidas seda teha?

Selliselt kujundatud hortensia mahub ka väikesesse aeda ja annab võimaluse paigutada peenrasse rohkem sorte.

Õnneks on hortensia põõsas, mis annab mõningased eksimused lõikamise osas andeks. Kosub paar aastat ja äpardus lõikuses on unustatud. Seega olge julged ja katsetage, milline stiil sobib teie aeda.