Appi, mu okaspuud on pruunid!

Igal sügisel saame aiaomanikelt murelikke kirju ja telefonikõnesid kolletuvate ja pruuniks muutuvate okaspuude kohta. Mis mu puudel viga on? Kas puud on haiged, millega pean neid pritsima? Siin üks kiri, mis ei erine paljudest teistest pöördumistest.

Tere!
Vabandan, et tülitan…
Tellisin Teie käest elupuu istikud ja nendega on kõik korras, aga… Tellisime kevadel ehituskeskuse aiaosakonnast* 20 elupuu istikut. Need ei olnud potis. Istutasime need maikuus maha ja alguses ei pannud päikesekatet peale. Paari nädala pärast katsime kinni ja kuni augusti kuuni olid kaetud. Mõned läksid kohe välja. Nende asemele istutasime Teie käest saadud taimed.
Nüüdseks on üsna paljudel ehituskeskuse aiaosakonnast* ostetud taimedel pruunid oksad. Mõned on päris pruuniks läinud. Olen uurinud internetist ja soovitatakse pritsida. Üks vanem õpetus soovitab pritsida ALIETTE-ga. Kahjuks ei ole seda mürki küll kuskilt saada. Kas on mingi teine toode, mida peaksime kasutama?
Parimate soovidega Ü.T.

* siin kaupluse nimi peidetud

Lehtpuude puhul on loomulik ja kergesti märgatav, et nad “karvkatte” talveks maha viskavad. Okaspuude puhul ei pöörata sellele tavaliselt tähelepanu enne kui see isiklikult puudutama hakkab. Ja see juhtub siis, kui on värskelt rajatud hekk või istutatud paar põnevat okaspuud maja ette. Uued asjad on lihtsalt kõrgendatud tähelepanu all.
Pole põhjust ehmuda, tegemist on tavapärase loodusliku protsessiga!
Peale põuast suve on elupuudel rohkem pruune okkaid. Tegelikult vahetavad okaspuud okkaid igal aastal. Okka eluiga on 2-3 aastat, siis muutub pruuniks ja langeb maha. Ka looduses muutuvad praegu männid, kadakad ja kuused kollase-pruunikirjuks. Paari sügistormiga saavad nad jälle rohelisteks puudeks.


Puhastamist alustage võra ülemisest otsast ja liikuge allapoole. Ärge jätke okkaid puu alla, seal hakkavad nad lagunema ja tekib soodne koht seenhaigustele. Puude puhastamine on suur töö kui neid on sada ja rohkem. Hea töövahend on plastmassist laste murureha. Reha piid on painduvad ja ei lõhu oksi.

Väga raske oli taimedel sel aastal juurduda põua tõttu kui piisavalt kastmisvett ei saanud. Võibolla polnud neil ka ilus juurestik, vaid põllul kasvanud taimed olid lihtsalt lahti raiutud. Alati on kindlam istutada potitaimi, sest nemad on harjunud ümberistutamisega.

Okka all või peal võib olla väikesed eosed näha, kuid need on enamasti saprofüüdid (toituvad juba lagunevast orgaanilisest ainest, mitte ei põhjusta ise haigusi). Googeldage haigust Didymascella thujina (pudetõbi), kas teie puudel on selliseid tunnused. Kui ei ole, siis ei tasu muretseda. Sel aastal istutatud taimi võib veel sügisel kasta, siis lähevad nad paremini talvele vastu.
Meie istikud saavad väetist kevadel (kompleksväetis koos mikroelementidega) ja sügisel (lämmastikuvaba). Kevadel kosutage noori okaspuid magneesiumsulfaadiga ja okaspuude väetisega. Kui vähegi võimalik, siis kastke ka kevadel eelmisel aastal istutatud puid paar korda nädalas ning kui tuleb jällegi põuane suvi, siis ka suvel.

Ja veel! Palun ärge pange meie käest ostetud elupuudele varjutuskangast. Varjutamist vajavad vaid Hollandi kasvuhoonest tulnud taimed, mis võivad saada šoki kui saavad tunda esimest korda lume ja särava päikese koosmõju. See võib juhtuda Eestis veebruarist kuni aprilli keskpaigani. Muul ajal on varjutuskangas vastu taime pigem halb kui hea. Loodan, et sellest pikast postitusest saavad vähemalt mõned kliendid abi oma murele.

🍁
🍃
🍂